Půjčky tu jsou zkrátka pro každého. Někdo si potřebuje půjčit na nový automobil, jiný touží po půjčce tehdy, kdy je týden do výplaty extrémně dlouhý. Pokud patříte k lidem, kteří touží po půjčce, pravděpodobně hledáte ve finančním trhu takovou půjčku, která by pro vás byla dostatečně atraktivní. Jenže takových půjček je opravdu mnoho. Pojďme si prozradit, jak se půjčky rozlišují a jak se dělí, pojďme společně porozumět světu úvěrů, kterému je dobré rozumět, protože nikdo nikdy neví, kdy se k půjčkám bude muset uchýlit.
Existují půjčky nebankovní a bankovní
Základním rozlišením půjček je, že dělíme půjčky na bankovní a nebankovní. Logicky lze říct, že bankovní půjčky poskytují banky, nebankovní nebankovní instituce. Banky, které poskytují zmiňované bankovní úvěry, peníze půjčují z vlastních, případně z mimobankovních zdrojů. Nebankovní půčjky jsou často tolerantnější, také jsou v mnohých směrech výhodnější a požádat si o ně může prakticky kdokoli, jelikož mnohé půjčky jsou takzvané bez registru nebo bez doložení příjmů.
Dále rozlišujeme malé a velké půjčky
Půjčky lze také rozdělit na malé a na velké půjčky, kdy malou půjčkou jsou třeba půjčky před výplatou, o které se žádá ve chvíli, kdy je týden do výplaty moc dlouhý. Obvykle nesahají do více než několika desítek tisíc korun. Kromě těchto půjček existují také velké půjčky, které mohou sahat do desetitisíců, případně až do milionů korun. Jsou to třeba půjčky na automobil nebo na bydlení.
Drahé a levné půjčky, to je další rozlišení půjček
Také můžeme půjčky rozlišovat na drahé a na levné půjčky. Na jedné straně, konkrétně na straně levných půjček, stojí třeba dlouhodobá hypotéka. Drahé půjčky jsou většinou ty krátkodobé, které jsou opředené vysokými úroky. Drahé půjčky jsou třeba zmiňované půjčky bez registru nebo třeba půjčky bez doložení příjmů. Kdybychom měli zmínit ještě levnou půjčku, zmínili bychom takzvanou RPSN půjčku.