Hana Cajthamlová má v Rusňákově skupině DRFG na starost vztahy s bankami a řízení cash flow. Jaký je její pohled na strategii financování skupiny DRFG? A proč skupina DRFG od svého začátku sází na dluhopisy?
Jaké je řídit financování a cash flow DRFG?
„Neřekla bych, že to nějak zvlášť odlišné ve srovnání s jinými investičními skupinami. I my získáváme prostředky z našeho byznysu, z nákupu a prodeje stojících aktiv či případně také z exitu našich developerských projektů,“ říká na úvod Cajthamlová.
„Zároveň samozřejmě získáváme financování od bank. A mimo vlastní prostředky emitujeme dluhopisy. To je jedna z věcí, která je o naší skupině velmi dobře známá,“ dodává Cajthamlová, která je ve skupině Davida Rusňáka od roku 2019.
Největší výhodou dluhopisů je jejich flexibilita
Proč investiční skupina Davida Rusňáka sází od samého počátku právě na dluhopisy? I na to odpoví Hana Cajthamlová.
Cajthamlová říká: „Důvodem je flexibilita. U dluhopisů je velmi přínosné, že nemusíme mít souhlas, jestli projekt odpovídá, nebo neodpovídá parametrům daného emitenta, jak je to například v případě bankovního úvěru. To může způsobit zbytečné komplikace.“
„Naopak držitel dluhopisů nám dává souhlas s investiční strategií, a pak je již na nás, do jakého projektu prostředky z dluhopisu vložíme. Pramení z toho jistá svoboda a flexibilita.“
„Žádný z našich projektů ale stoprocentně nefinancujeme jen z dluhopisů. U většiny developerských projektů diverzifikujeme zdroje a dluhopisy využíváme jen na samém počátku projektu. Vždy ale volíme cestu kombinace dluhopisů, vlastních peněz a bankovního financování. To mi přijde jako nejlepší řešení,“ uzavírá povídání Cajthamlová.
Autor: Michal Pecka