bydlení
Bydlení

Na své bydlení dřeme nejdéle, potvrdil to nedávný evropský výzkum

Hypotéky, hypotéky, hypotéky. Kolem tohoto témata se to         čí nyní všechna média. Nemůžeme se tomu divit, po vlastním bydlení touží každý, jen málokdo si však na něj dosáhne. V současné době se potýkáme hlavně s novou regulací hypoték, kterou doporučila Česká národní bank a které se banky mile rády uchytily. I to dělá značné problémy v získávání vlastního bydlení.

Jelikož se nyní kolem hypoték a pořizování vlastního bydlení točí všechna média, bylo jen otázkou času, než přijde někdo s průzkumem, jež se týká vydělávání na bydlení. V nedávné době se na světlo světa ukázaly výsledky velice zajímavého evropského průzkumu, který pojednává o tom, jak dlouho musí Češi dřít na vlastní bydlení. Bohužel výsledky jsou sice zajímavé, ale ne v dobrém slova smyslu. Češi na vlastní bydlení musí vydělávat nejdéle.

Z aktuálního evropského průzkumu vyplývá, že dostupnost bydlení je v Česku na hrozivě nízké úrovni v porovnání s vybranými zeměmi. Nový byt přijde na 11,3 průměrného ročního platu. To je v porovnání s Polskem nebo Maďarském mnohem delší doba.

Porovnávalo se čtrnáct zemí světa

Evropský průzkum zahrnoval rovnou čtrnáct zemí Evropy. Kromě České republiky bylo do průzkumu zapojeno zmiňované Maďarsko, dále také Španělsko, Portugalsko a také Belgičani nebo Lotyšsko. Bohužel jsme ze všech čtrnácti zemí vyšly nejhůře.

Na nový byt bychom potřebovali jedenáct ročních platů, ve Velké Británii zhruba deset, nejlépe jsme na tom v Belgii, kde si byt můžeme pořídit už za tři a půl roku.

Začínáme dohánět západ

Tímto tempem se brzy budeme rovnat západním zemím. Jen v hlavním městě průměrná cena za metr čtvereční vzrostla o skoro deset procent. Jeden metr čtvereční v Praze v průměru stojí zhruba 66 tisíc korun. Podobně jsou na tom v Německu nebo v Maďarsku.

I když jsou nemovitosti drahé, zatím nedosáhneme na Paříž, kde jsou nemovitosti nejdražší.