Pokud splácíte drahý úvěr, jediným možným řešením je buď to konsolidace nebo refinancování půjček. Jestliže nevíte, jaké jsou základní rozdíly mezi těmito dvěma pojmy, pak byste si tento článek měli přečíst až do konce. Svým způsobem se jedná o velmi podobný produkt, který v konečném důsledku rozděluje pouze jeden malý detail. Pojďte s námi nakouknout do světa financí.
Vyhněte se vyřizování konsolidace nebo refinancování
Ještě před tím, než vám popíšeme základní rozdíly v těchto dvou pojmech je potřeba vás varovat. Pokud byste při žádosti o půjčku v minulosti důkladně přemýšleli, nyní byste nestáli před rozhodnutím jít si ji pomocí jiných finančních produktů snížit, co se týče úrokové sazby. Pro příště je nutné se drahým půjčkám vyhnout. Řešení je následně sice na blízku, ale jedná se o další vyřizování navíc. Kromě toho byste si měli vždy půjčovat pouze takovou částku, kterou nutně potřebujete. Nikdy nepřemýšlejte o tom, že si vezmete finanční prostředky navíc.
Vrhněme se teď na základní rozdíly. Jestliže máte pouze jednu půjčku, která je příliš drahá a vy ji potřebujete snížit, pak vás bude zajímat refinancování půjčky. To se dělá čistě jen v případech, kdy se jedná o jeden finanční produkt. Refinancování půjčky nemusí být uzavřeno u stejné společnosti, u které máte drahou půjčku. Poptat se můžete jinde. V momentě, kdy si refinancování vyřídíte v jiné bankovní společnosti, nemusíte se o nic starat. Banka totiž vše vyřídí za vás, včetně zaplacení dluhu.
Kdy se žádá o konsolidaci?
Konsolidace je tady pro žadatele, kteří mají více finančních produktů neboli půjček. Pomocí konsolidace se půjčky sjednotí do jedné, čímž vám vznikne nižší splátka. Kromě nižší splátky se také může stát, že vám klesne doba splatnosti. Při konsolidaci máte relativně obrovskou šanci ušetřit až 50 % nákladů na měsíčních splátkách. Představte si, že měsíčně ušetříte například částku ve výši 2 až 4 tisíc korun, podle vašich půjček a úrokových sazeb.